Tři letní vodácké pobyty pro děti z pěstounských rodin na Vysočině

Aktualizováno: 4. 11. 2021

Otava 12.-17.7.21021

Účastnilo se celkem 16 dětí, o které se starali 4 dospělí. Kuchařky Monika s Jarkou vařily, až se z nich kouřilo a vysportované, věčně hladové děti snědly všechno do posledního drobečku. Aleš s Nikolou tvořili tým akreditovaných instruktorů. Jirka a Váňa jim byli výraznou pomocí při zvládání všech úkonů souvisejících s plavbou a bezpečností na vodě.

Počasí bylo nádherné, pršelo jen dvakrát, zato pořádně, ale vždy večer a v noci. Přes den svítilo slunce, takže se děti vyřádily při koupání na jezech, což všechny milují.

Mnohé děti s námi na vodě už byly, ale několik jich bylo úplně poprvé. Až obdivuhodně jim to šlo a dvě z nich, Tomáš a Evča, zazářily jako právě vycházející vodácké hvězdy. Tomáše jízda na kanoi, a Evu na kajaku tak vzala za srdce, že s námi za tyto prázdniny absolvovali všechny vodácké aktivity a už se těší na další sezónu.Berounka a její přítoky, 9.-14.8. 2021

Vzhledem k tomu, že týden před tím než jsme vyjeli na Berounku, vydatně pršelo, byly sjízdné skoro všechny přítoky řeky Berounky. Aleš tudíž s 19 ti dětmi z náhradních rodin vyrazil v úterý na Úslavu, další den na Úhlavu, pak přišla na řadu samotná Berounka a následovala Mže. Pak už si vybírali jen ty nejlepší dobře sjízdné úseky.

Tábořiště u Ejpovického jezera bylo jedno z nejlepších, kde jsme kdy byli. Děti dlouho do pozdních odpoledních hodin řádily v jezeře, k čemuž nádherné počasí vybízelo celý týden.

Kuchařky, Monika se Šárkou, zvládly v polních podmínkách vždy uvařit dobrá jídla. Nejlepší ocenění, jako už tradičně, měly domácí bramborové knedlíky s červeným a bílým zelím a uzeným masem, na druhém místě byly nejoblíbenější palačinky.

I na tuto aktivitu přijelo několik dětí úplně poprvé. Všechny se naučily ovládat loď a na konci bravurně zvládaly všechny vodácké povely. Krásné místo a nádherné počasí dovolilo učit se i eskymácké obraty. Aleš, Nikola a Jirka z nich měli velikou radost.

Zpět rodičům jsme děti vrátily zdravé a unavené, ale spokojené.Lužnice 15.-19.8.2021

Čtyřdenní vodácká aktivita se měla původně konat na Slovensku, ale Covidová situace neumožnila s nenaočkovanými dětmi bezpečně vycestovat, proto jsme učinili změnu a zůstali v ČR. Tato aktivita byla zaměřená na intenzivní výcvik v peřejnatých úsecích řeky Lužnice. Absolvovalo ji 8 větších dětí z náhradních rodin. Akreditovaný vodácký instruktor Aleš se jim snažil předat svoje zkušenosti a naučit je přejíždět proudy, vylehávat na pádlo, správně přitáhnout a odlomit, aby loď poslouchala je, a ne, aby tomu bylo obráceně a loď si dělala, co chce a jela, kam nemá. Ke spánku se ukládali v chatkách v kempu U staré papírny přímo na břehu Lužnice kousek od města Tábor. Výcvik byl vydatný a všichni jej hodnotili jako užitečný. Jirka pak následně odjel na výcvik pro vodácké instruktory, aby získal akreditaci a mohl v příštích letech být Alešovou oporou. Ve výcvikovém středisku potvrdil své schopnosti a umění ovládat loď a stal se akreditovaným instruktorem.


Organizace Pěstounské rodiny Kraje Vysočina nedávno oslavila 15té výročí od svého založení. Hlavní a nejdůležitější činností je doprovázení pěstounských rodin (dlouhodobých i na přechodnou dobu). Naší srdcovou záležitostí jsou každoroční zimní a letní sportovní aktivity pro děti a mládež z náhradních rodin. V zimě pořádáme lyžařská a snowboardová soustředění, v létě vodácká soustředění. V průběhu roku děláme vzdělávání pro pěstouny, pomáháme jim při setkávání přijatých dětí s biologickými rodiči či blízkými lidmi. Účastníme se různých workshopů a konferencí a spolu s dalšími organizacemi připomínkujeme zákony týkající se náhradní rodinné péče. Již mnoho let chodíme na základní a střední škol, ale i do gymnázií a na vyšší odborné školy příp. i na VŠ, kde přednášíme dětem a studentům o náhradním rodičovství. Pracujeme na osvětě náhradního rodičovství v rámci svých vlastních aktivit či různých projektů.

Velmi děkujeme za Vaše nadační příspěvky pro letní období roku 2021.

Aleš a Monika Dietrichovi

https://www.pestvys.cz/
18 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše