top of page

Šance všem útulkovým psům na Pelhřimovsku


Cílem projektu je zvýšit šance na adopci všem psům v útulku Dej pac! .

Tento projekt jste podpořili díky žádosti azylu Dej pac! ve Velké výzvě Nadačního fondu pro Pelhřimovsko.

"Útulek Dej pac! z. s. provozujeme na Pelhřimovsku 12 let. Je registrovaný na Státní veterinární správě na základě zákonem stanovených podmínek o odborné způsobilosti a provozu útulku a odchytových služeb. Za dobu naší existence našla víc jak tisícovka našich svěřenců nový domov. Každý rok přijímáme na útulek přibližně 200 psů v nouzi. Většinu z nich si adoptují náhradní páníčci. Ne všichni však mají to štěstí - zejména pejsci s problémovým chováním nám tu zůstávají dlouhodobě a někteří u nás i dožijí, což je velká škoda. Moc rádi bychom znásobili šanci na domov i těmto hůře umístitelným psům, a to převýchovou agresivních psů, výcvikem nezvládnutých psů a socializací bázlivých psů" , říká zakladatelka a vedoucí útulku paní Iva Raisová.

"Při běžné péči o svěřená zvířata je na problémové psy pouze omezené množství času. Chtěli bychom s nimi pracovat mnohem více - vyčlenit pro ně čas odborného ošetřovatele".

"Jak by s takovými pejsky pracoval? Možností je nepřeberně, prvně se musí pes a ošetřovatel navzájem hodně poznat, odhalit s čím má pes problém a zjistit příčinu. Poté vycházíme potížím vstříc – u agresivních pejsků pomocí nasimulovaných situací, u bázlivých nebo nesocializovaných pozorováním a zvykáním na věci, ze kterých má pejsek zbytečný strach. V každé chvíli jsme s ním a radíme mu, co je dobře a co špatně nebo zbytečné, korigujeme nežádoucí reakce nebo naopak chválíme za klid a pokroky."

"Jeden příklad: Vyrazíme třeba na náměstí s pejskem na zmrzlinu a cestou je to jedna velká interakce na vše, co spolu potkáme. Zní to možná úplně obyčejně, ale pokud máme v péči pejska, který dosavadní život strávil v nevyhovujících podmínkách např. v skrčený v kleci v množírině ve tmě a vodítko prvně poznal u nás, tak je taková cesta na zmrzlinu naprosté dobrodružství a práce psovoda se dá přirovnat k práci maminky dvouletého dítěte. Pejsků, kteří prvně v životě vidí sluneční světlo, trávu, louži, cyklisty nebo auta, jsme tu měli již celou řadu…"

"Devadesát procent nechtěných pejsků přijímáme z Pelhřimova a okolí. Řada z nich je nezvládnutá, někteří jsou extrémně vyděšení, jiní s projevy agrese. Rozšířením rozsahu práce odborného ošetřovatele se problémoví nebo bázliví pejskové seznámí s běžným životem, zvyknou si na lidi, děti, městský ruch, odnaučí se řešit vypjaté situace útokem, zvládnou se bezpečně potkávat s jinými pejsky a mnoho dalších potřebných věcí tak, aby se mohli potenciálně stát dobrým psím parťákem pro náhradní rodinu. Z nezvladatelných psů se stanou vyrovnaní a ukáznění pejsci a tím získají mnohonásobně větší šanci na adopci."

"Přímý dopad je cílený zejména na psy, jejich ošetřovatele a budoucí osvojitele. Zvládnutý svěřenec usnadní práci všem našim běžným ošetřovatelům a dobrovolníkům – 15 lidí - a budoucím spokojeným osvojitelům – velmi rámcovým odhadem očekáváme, že se počet osvojitelů převychovaných/socializovaných psů se zvýší z 20 na 50 osvojitelů za rok. V širším kontextu spatřujeme nepřímý dopad j na všechny lidi, kteří v budoucnu s ukázněnými exsvěřenci přijdou do styku. Převzetím problémových psů pravidelně vypomáháme některým partnerským konvenčním útulkům, které nedisponují ošetřovateli specializovanými na převýchovu agresivních psů – zde lze zvažovat snížení nepředvídatelného rizika napadení tamních ošetřovatelů - cca deseti osob ze dvou útulků, se kterými aktuálně spolupracujeme."

"Nikdy jsme nic nevzdali. Se všemi psími svěřenci jsme dříve nebo později navázali spolupráci. Máme velkou chuť a odhodlání přijít na kloub příčinám problémového chování našich svěřenců a nenechat to tak být. Baví nás kreativní metody a věříme, že nic není nemožné, i když začátek vypadá bezvýchodně".


Děkujeme Vám.

Comments


bottom of page